i-Obchod

Váš rádce ve světě obchodu a financí

Novinky Podnikání Tipy & rady

23 otázek, které je třeba položit na konci rozhovoru

Úspěšní zaměstnanci vědí, že pracovní pohovor je obousměrný. Položení nejlepších otázek potenciálnímu zaměstnavateli na konci přijímacího pohovoru vám pomůže rozhodnout se, zda chcete se společností spolupracovat nebo pokračovat v hledání zaměstnání. Čtěte dále pro seznam třiadvaceti otázek, které je třeba položit na konci rozhovoru.

Stručný přehled pohovorů

Po obdržení životopisů na novou pozici náboráři obvykle vedou pracovní pohovory se svými nejlepšími uchazeči jako součást procesu náboru. Aby váš potenciální zaměstnavatel našel ideálního kandidáta, položí vám otázky na pohovoru, aby pochopil, jaký typ člověka jste, a aby dával pozor na případné varovné signály, které by mohly naznačovat, že se do pracovního prostředí nehodí.

Obvykle absolvujete vstupní pracovní pohovor (často telefonický) s někým z lidských zdrojů. Pokud to půjde dobře, přejdete k následujícímu rozhovoru s dalšími jednotlivci ze společnosti, jako je váš přímý nadřízený a další členové týmu. Během pohovoru se vás zeptají na vaši pracovní historii, profesní dráhu a styl práce. Můžete také obdržet informace o nové práci, například o každodenních činnostech, které od vás očekávají.

Na konci pohovoru se vás zeptají, zda máte nějaké doplňující otázky ohledně pracovní příležitosti. Toto je čas, abyste se dobře zeptali na to, co můžete očekávat, pokud se vás rozhodnou zaměstnat. Pokud vše půjde dobře a zdáte se, že se do společnosti hodíte, dostanete pracovní nabídku a začnete se zařazovat.

Proč byste měli klást otázky na konci rozhovoru

Položení správných otázek před přijetím vaší další práce vám pomůže najít to nejvhodnější pro tuto fázi vašeho profesního rozvoje. Ujistěte se, že pokládáte otázky týkající se organizace, otázky o týmu, otázky týkající se role, otázky týkající se manažera a otázky týkající se kariérního růstu. Kladením otázek také pohovoru signalizujete, že se cítíte zapojeni do diskuse a nadšení ze společnosti a role.

4 Otázky o společnosti nebo organizaci

O společnosti budete chtít vědět co nejvíce. Zde je na co se zeptat:

1. Můžete popsat firemní kulturu a pracovní prostředí?

2. Čeho chce společnost v průběhu času dosáhnout?

3. Jaké jsou základní hodnoty společnosti ?

4. Změnila se společnost v průběhu své historie?

5 otázek o týmu

Budete chtít vědět o týmu zaměstnanců, se kterými budete pracovat, a jak moc s nimi budete komunikovat. Dotázat se:

1. Jaké jsou největší výzvy, kterým tým aktuálně čelí?

2. Jaké dovednosti mohu přidat jako nový zaměstnanec do současného týmu?

3. Změní se moje povinnosti v týmu v průběhu času?

4. Můžete popsat můj tým? Budu pracovat s více než jedním týmem?

5. Jak byste popsal mého přímého nadřízeného?

5 otázek o roli

Budete chtít vědět o své roli ve společnosti nad rámec popisu práce. Můžeš se zeptat:

1. Jak vypadá běžný den někoho na této pozici? Jaké budou mé každodenní povinnosti?

2. Jaké jsou nejdůležitější věci, kterých byste chtěli, abych dosáhl v prvních několika měsících?

3. Jaké metriky použijete k hodnocení mého výkonu? Bude se ode mě očekávat, že dokončím oficiální hodnocení výkonu, nebo budu dostávat pravidelnou zpětnou vazbu ?

4. Na jakých typech projektů a iniciativ budu pracovat?

5. Je tato práce již ve firmě, nebo je to nová pozice?

5 otázek pro vašeho manažera

Odpovědi vašeho tazatele na otázky týkající se jeho osobních zkušeností ve společnosti vám poskytnou dobrou představu o pracovním prostředí. Zeptej se jich:

1. Jak dlouho zde pracujete?

2. Jak dlouho jste supervizorem?

3. Jaká je vaše oblíbená část práce zde?

4. Jaké jsou největší výzvy práce zde?

5. Myslíte si, že máte dobrou rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem ?

4 otázky o kariérním růstu

Závěr pohovoru poskytuje vynikající příležitost zeptat se, jak by se vaše role mohla časem vyvíjet, abyste splnili své dlouhodobé kariérní cíle . Dotázat se:

1. Existují pro mě v této roli možnosti profesního rozvoje ?

2. Budu mít šanci se na této pozici naučit nové dovednosti?

3. Existují na této pozici kariérní cesty s potenciálem růstu?

4. Můžete popsat kariérní cesty úspěšných zaměstnanců z tohoto týmu nebo pozice?

5 otázek, kterým byste se neměli na konci pohovoru ptát

I když vás mohou zajímat konkrétnější informace, vyhněte se na konci pohovoru některým z následujících otázek:

1. Snadno získané informace : Vyhněte se kladení otázek, které jste si před příjezdem prozkoumali nebo našli na webových stránkách společnosti, například co společnost dělá. Než dorazíte na pohovor, měli byste o společnosti vědět co nejvíce.

2. Negativní otázky : Snažte se neptat na nic, co by mohlo být pro společnost citlivé, jako jsou informace o nedávném propouštění nebo finanční situaci společnosti.

3. Zvyšování platů nebo povýšení : Vyhněte se kladení otázek o tom, kdy můžete očekávat zvýšení platu nebo povýšení, způsobem, který zní náročně. I když se můžete ptát na kariérní příležitosti ve společnosti, kladení požadavků předtím, než vám nabídnou práci, vás může vykreslit v nelichotivém světle. Tyto typy otázek si uschovejte, až budete vyjednávat o svém platu .

4. Online monitorování : Zeptejte se, zda bude vaše online aktivita monitorována, znamená, že budete trávit čas procházením sociálních médií nebo nesouvisejících webů. Většina potenciálních zaměstnavatelů nebude chtít, abyste trávili čas osobními záležitostmi. Místo toho se zaměřte na otázky o firemní kultuře, hodnotách a stylech řízení .

5. Osobní otázky : Vyhněte se kladení příliš mnoho invazivních otázek vašeho tazatele. Zaměřte se pouze na přátelské, pozitivní otázky týkající se potenciálního zaměstnání.