i-Obchod

Váš rádce ve světě obchodu a financí

Inspirace Novinky Ostatní Tipy & rady Zajímavosti

7 typů myšlení: Jak najít svůj typ myšlení

Existuje sedm hlavních typů myšlení. Váš převládající typ přispívá k vašim zájmům, tomu, jak řešíte problémy a jak spolupracujete s ostatními doma i v práci. Přečtěte si o každém typu a o tom, jak určit, které typy používáte.

7 typů myšlení

Každý ze sedmi hlavních stylů myšlení má své vlastní výhody a mentální procesy.

1. Abstraktní myšlení : Abstraktní myšlení zahrnuje používání symbolů a konceptů ke spojení a spojení myšlenek s celkovým obrazem. Tento typ myšlení vám umožňuje řešit hádanky, chápat iluze a nacházet skryté významy. Zjistěte více o abstraktním myšlení .

2. Analytické myšlení : Analytické myšlení se točí kolem strukturovaného a logického přístupu k informacím. Analytičtí myslitelé vynikají v řešení problémů a často používají při rozhodování postupný přístup.

3. Konkrétní myšlení : Konkrétní myšlení (také nazývané doslovné myšlení) je, když přemýšlíte o světě velmi přímočarým a logickým způsobem. Konkrétní myslitelé hledají fakta a konkrétní důkazy na podporu tvrzení a mohou mít potíže s vývojem kreativních řešení.

4. Konvergentní myšlení : Konvergentní myslitelé nalézají jedno řešení problému pomocí dostupných informací nebo zdrojů (místo přemýšlení o mnoha alternativních řešeních). Tento typ myšlení pomáhá, když máte omezené informace nebo v nouzových situacích.

5. Kreativní myšlení : Kreativní myšlení znamená nacházet alternativní řešení, která se na první pohled nemusí zdát samozřejmá. Dovednosti kreativního myšlení vyžadují, abyste mysleli mimo krabici a dívali se za současná omezení.

6. Kritické myšlení : Kritici zvažují situace pečlivě a ze všech úhlů. Dovednosti kritického myšlení vyžadují, abyste zvážili veškerý výzkum, důsledky a možná řešení, než se rozhodnete pro nejlepší cestu vpřed.

7. Divergentní myšlení : Divergentní myšlení, na rozdíl od konvergentního myšlení, spočívá v přemýšlení o každém možném řešení problému. Divergentní myslitelé často používají myšlenkové mapy (kde problém leží ve středu sítě a všechna možná řešení se od tohoto bodu rozšiřují) ve svém procesu myšlení.

Jak poznat svůj typ myšlení

Chcete-li zjistit, jaký typ myšlení převážně používáte, zvažte následující:

  • Zvažte, jak na problémy reagujete . S největší pravděpodobností již používáte jeden (nebo několik) typů myšlení, kdykoli se objeví problém. Zamyslete se nad tím, kdy jste naposledy vyřešili problém, a určete, zda jste použili hotová řešení, nebo zda jste přešli k logickým krokům, které byste mohli podniknout.
  • Zjistěte, jak spolupracujete s ostatními . To, jak lidé přemýšlejí, můžete často zjistit prostřednictvím jejich interakcí s ostatními. Zvažte, jak spolupracujete se spolupracovníky nebo členy rodiny. Chcete-li se například rozhodnout, kam půjdete na oběd se skupinou lidí, a nejprve přemýšlíte o omezeních (stravovací omezení ostatních, preference jídla, vzdálenost od místa bydliště každého atd.) a poté přijdete s návrhem, může být konvergentní myslitel.
  • Všimněte si svých zájmů . Váš typ myšlení může přispět k vašim zájmům. Pokud například milujete volnomyšlenkářskou, kreativní činnost (jako je poezie a umění), můžete být kreativní myslitel. Pokud máte rádi hádanky a slovní hry, možná jste abstraktní myslitelé. Podívejte se, zda dokážete najít souvislost mezi svými zájmy a stylem myšlení.
  • Udělejte si online test . Můžete provést jakýkoli bezplatný online test, abyste zjistili, jakou metodu myšlení nejčastěji používáte.