i-Obchod

Váš rádce ve světě obchodu a financí

Finance Novinky Ostatní

Moderní monetární teorie vysvětlena: Makroekonomická teorie

Moderní monetární teorie roste na popularitě. To je k velké radosti jeho zastánců a ke zděšení více mainstreamových ekonomů. Teorie naznačuje, že neomezené vládní výdaje jsou nejen možné, ale vhodné z hlediska hospodářské politiky. Zjistěte více o tom, co je moderní monetární teorie a proč zůstává tak kontroverzní.

Co je moderní měnová teorie?

Moderní monetární teorie (nebo moderní peněžní teorie) je makroekonomický návrh, který naznačuje, že je možné uvolnit vládní rozpočty z hlavních ekonomických omezení.

Teoretici MMT věří, že veřejný dluh se liší od dluhu drženého v soukromém sektoru. Je to proto, že vlády mohou financovat své deficitní výdaje tisknutím většího množství vlastních fiat měn, což je luxus, který si jednotlivé firmy a spotřebitelé nedopřávají. To jim umožňuje utrácet bez obav o splacení svých věřitelů, protože ve skutečnosti půjčují sami sobě.

Zastánci MMT jako takové věří, že vlády mohou zvýšit výdaje na programy sociální péče, jako je univerzální zdravotní péče , federální záruky pracovních míst a iniciativy v oblasti klimatu. Tamer verze MMT – jako kvantitativní uvolňování – jsou již také v platnosti v mnoha zemích.

Stručná historie moderní monetární teorie

Moderní monetární teorie pochází z keynesiánské školy ekonomického myšlení, i když s mnohem širším záběrem. Získala na síle v desetiletích poté, co Spojené státy opustily zlatý standard a přijaly fiat měnu. Ostatní národy následovaly příklad.

To vedlo ekonomy jako Bill Mitchell, L. Randall Wray a Warren Mosler k předpokladu, že vlády mohou utrácet tolik ze svých vlastních měn, kolik chtějí. V letech 2010 a 2020 se teorie stala ještě více mainstreamovou. Kniha The Deficit Myth: Modern Monetary Theory and the Birth of the People’s Economy od ekonomky Stephanie Keltonové je výkladem teorie pro laiky a po svém vydání v roce 2020 se stala bestsellerem.

V důsledku finanční krize v roce 2008 a pandemie COVID-19 federální vlády po celém světě vložily do svých ekonomik obrovské množství fiskálních stimulů. Zdálo se, že počáteční pozitivní účinky naznačují platnost MMT. Přesto kritičtější ekonomové – jako Paul Krugman a Larry Summers – spekulovali, že implementace principů MMT povede k nekontrolovatelné inflaci . Zatímco stimul z roku 2008 s takovým nárůstem cenových hladin nekoreloval, stimul související s COVID ano.

6 Principy moderní monetární teorie

Moderní monetární teorie nebo MMT může znít na první pohled složitě, ale je snadné ji pochopit. Zde je několik klíčových zásad rámce:

1. Rozpočtové deficity nejsou vrozeně špatné . Zastánci MMT věří, že vládní rozvahy se liší od aktiv a pasiv na bankovním účtu průměrného člověka. Je to proto, že vlády mohou tisknout více měny, aby splatily své vlastní dluhy. Například Federální rezervní systém by teoreticky mohl odpustit veškerý vládní dluh USA bez dluhů, které mají zahraniční věřitelé.

2. Fiat měna je potenciálně neomezená . Zastánci MMT trvají na tom, že můžete zvýšit nabídku peněz , abyste uspokojili sociální potřeby ve většině rozvinutých ekonomik. Podle jejich názoru to povede ke zvýšení ekonomické aktivity podporou růstu HDP (hrubého domácího produktu) a vyšší životní úrovně.

3. Úrokové sazby by měly zůstat nízké . Zastánci MMT věří, že Fed by měl nastavit úrokové sazby na nulu, aby podpořil pozitivní ekonomický růst. Trvají také na tom, že státní dluhopisy jsou zbytečným a zastaralým způsobem financování a udržení úrovně státního dluhu. Kritici tlačí zpět na provádění tohoto typu měnové politiky ze strachu z hyperinflace.

4. Je možné více programů sociální péče . Pokud jsou principy MMT dosažitelné v praxi, je možný větší sociální blahobyt. V USA politici jako Alexandria Ocasio-Cortez a Bernie Sanders trvají na tom, že moderní monetární teorie pokládá základy politik jako Medicare for All, Green New Deal a plná zaměstnanost.

5. Tisk peněz může vyřešit fiskální problémy . Teoretici MMT věří, že centrální banky mohou spolupracovat se zákonodárci na stanovení fiskálních politik schopných pomoci obyčejnému člověku. Ve Spojených státech by Kongres mohl ignorovat obavy z vládních deficitů (nebo státního dluhu v širším smyslu), aby stimuloval ekonomiku během poklesu a vyhnul se velkým recesím .

6. Zdanění může snížit inflaci . Zastánci MMT se vyjadřují k obavám svých kritiků z neomezeného vytváření peněz tím, že říkají, že zdanění může snížit inflaci, když se vymkne kontrole. Stejně jako vláda může stimulovat ekonomiku nebo financovat programy, může také vytáhnout peníze ze systému, aby podpořila cenovou stabilitu . Vzhledem k tomu, že vláda může platit za všechny své výdaje prostřednictvím tvorby peněz, daňové příjmy se stávají druhořadými vůči jakémukoli vládnímu financování.

Co znamená MMT o vládních výdajích?

Ústředním přesvědčením MMT je, že vládní půjčky by neměly zahrnovat žádná omezení. Pokud jde o státní dluh, emitent a dlužník jsou jedno a totéž. V důsledku toho mohou centrální banky pracovat v tandemu s legislativními a výkonnými orgány na zvýšení peněžní zásoby beze strachu z odvety.

3 nedostatky moderní monetární teorie

Tato ekonomická teorie má stejně mnoho odpůrců jako zastánců. Odpůrci často kritizují následující aspekty MMT:

1. Demotivace k investování : Protože zastánci MMT navrhují nastavení úrokových sazeb na nulu a nafukování úrovní měn, kritici trvají na tom, že nikdo by neměl motivaci investovat. Lidé by neměli možnost dosáhnout návratnosti svých investic do akcií nebo dluhopisů, protože sazby by vždy zůstaly uměle nízké.

2. Inflační riziko : Kritici MMT tvrdí, že zastánci jsou naivní, pokud jde o potenciál inflace. Poukazují na osud výmarského Německa jako na jeden varovný příběh. Zastánci teorie poukazují na země s vysokou úrovní dluhu, ale udržitelnými měnami (jako Japonsko), jako protipól.

3. Potenciál vzestupného transferu bohatství : Zatímco MMT může krátkodobě prospět pracujícím a středním třídám , je přinejmenším možné, že investiční banky na Wall Street mohou získat nejvíce v dlouhodobém horizontu. Kdykoli Federální rezervní systém vytvoří nové peníze, obíhají především v tomto sektoru ekonomiky.